Anket Şirketlerinden İstanbul Seçim Açıklaması - Hadimo
Kapat

Anket Şirketlerinden İstanbul Seçim Açıklaması

Anasayfa
Gündem Anket Şirketlerinden İstanbul Seçim Açıklaması
chp 4 700x400 - Anket Şirketlerinden İstanbul Seçim Açıklaması

YSK’nın iptal kararı sonrası 23 Haziran’da tekrarlanacak olan İstanbul seçimiyle ilgili anket şirketlerinden de İstanbul seçim tahminleri gelmeye başladı. Optimar Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir ve MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, 23 Haziran seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. İşte anket şirketlerinde gelen İstanbul seçim tahminleri…

akp 7 - Anket Şirketlerinden İstanbul Seçim Açıklaması

Kulat tarafından; algıya bakılacak olursa, Ekrem İmamoğlu önde gibi gözüküyor denildi. Diğer taraftan bakıldığında Binali Yıldırım’ın geçmiş kariyeri ve bu göreve uygunluğu gibi kamuoyundaki algı açısından Yıldırım’ın da üstün olma durumunun olduğunu ifade etti. Şu anki algı açısından başbaşalık noktası ya da bir tık mazbatası elinden alındı diye oluşturulan algı sebebiyle İmamoğlu’nun az farkla önde olmasının normal olduğunu belirtti. Kampanya burada belirleyici olacaktır, AK Parti doğru bir stratejiyle giderse işler değişebilir diyerek İstanbul seçimi tahminlerini belirtti.

‘En Belirleyici Kitle Kürt Seçmen’

Seçimlerin en belirleyici kitlesinin Kürt seçmenler olduğunu söyleyen Kulat ayrıca

“İstanbul seçimlerinin en belirleyici kitlesi; Kürt seçmenler. İstanbul’da yüzde 22’lik Doğu ve Güneydoğu kökenli seçmen var. Bunların 6-7 puanı sürekli AK Parti’de kalıcı olan seçmen kitlesi. Geri kalan 1-2 puanlık marjinal seçmen var ama diğerleri yerel seçimlerde çoğunlukla AK Parti’nin yanında yer alıyorlardı. Ama bu seçim döneminde öyle olmadı”

dedi.

Bıçak Sırtı

akp ve chp - Anket Şirketlerinden İstanbul Seçim Açıklaması

Öte yandan Kulat, Kandil’den yapılan AK Parti karşıtı açıklamalara değinerek,

“Kandil’den yapılan açıklamalar HDP’nin ağırlıklı olarak İmamoğlu’na verdiği destek net olarak ortaya çıkmaya başladı. İmamoğlu ve ekibi o seçim kampanyasında bunu oldukça ortaya çıkarmamaya çalıştılar. Dolayısıyla Kürt seçmenin tercihinde değişiklik olacağını düşünüyorum.”

dedi.

AK Parti iyi bir strateji geliştirirse kendi lehine olabilineceğini ama şu an itibariyle bakıldığında bir bıçak sırtı durumu söz konusunun olduğunu belirtti.

“Anket Şirketlerinden İstanbul Seçim Açıklaması” üzerine 8 yorum

  1. Anonim says:
  2. Guzel sozlef says:
  3. Anonim says:
  4. Anonim says:
  5. Anonim says:
  6. Anonim says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Söz Sende