Bu Ülkeden Kaçan Eski Bir Kadın Asker: Yaşadıklarını Anlattı - Hadimo
Kapat

Bu Ülkeden Kaçan Eski Bir Kadın Asker: Yaşadıklarını Anlattı

Anasayfa
Hadimola Bu Ülkeden Kaçan Eski Bir Kadın Asker: Yaşadıklarını Anlattı
kore kadın askerler 700x400 - Bu Ülkeden Kaçan Eski Bir Kadın Asker: Yaşadıklarını Anlattı

Kuzey Kore’den kaçan eski bir kadın asker, yaşadıklarını anlattı. Duyanlar duyduklarına inanamadı, biz de bu insanlık dışı uygulamaların yaşanıyor olduğuna…  Dünyanın en büyük dördüncü ordusunda stres ve beslenme yetersizliği nedeniyle kadınların regl olamadığını, tecavüzün ise ne yazık ki pek çok kadın asker için hayatın bir parçası olduğunu söylüyor.

10 Yıldır Askerlik Yapıyordu

Yaklaşık 10 yıl askerlik yapan ve 10 yıldan uzun bir süre önce Kuzey Kore’den kaçan Lee So Yeon, yaşadıklarının etkisinden hala çıkamadığını ve 20’den fazla kadınla paylaştığı koğuşundaki anılarının hâlâ canlı olduğunu söylüyor. O anları ise şöyle anlatıyor:

kuzey koreli kadın asker - Bu Ülkeden Kaçan Eski Bir Kadın Asker: Yaşadıklarını Anlattı

“Çok terliyorduk. Döşeklerimiz çeltik kabuğundan yapılmaydı ve bu yüzden vücut kokularımız döşeklere siniyordu. Hiç hoş değildi. “En zor şeylerden biri de duş almaktı. Sıcak su yoktu ve dağdan akan bir suya bağlı bir borunun altında yıkanıyorduk. Borudan kurbağalar ve yılanlar düşüyordu üzerimize.” 

So Yeon, bir üniversite profesörünün kızı ve bugün 41 yaşında… Ailesinde pek çok erkek asker bulunan Yeon,  askerliğe gönüllü olmuş çünkü 1990’larda ülkeyi vuran kuraklık ve neden olduğu kıtlık nedeniyle; en azından her gün yemek yiyebilmek istiyormuş.

Onun döneminde binlerce genç kadın da aynı şeyi yapmıştı. Kuzey Kore’nin Gizli Devrimi kitabının yazarı Jieun Baek, “Kıtlık özellikle kadınlar için zor bir döneme yol açtı” diyor ve ekliyor: “Daha fazla kadın işgücüne katıldı ve daha fazla kadın kötü muamele, taciz ve tecavüze maruz kaldı.”

kuzey kore askerleri - Bu Ülkeden Kaçan Eski Bir Kadın Asker: Yaşadıklarını Anlattı

“Kuzey Kore’den gelen bilgilere dair büyük bir talep var. Bu durum ülkeden kaçan kişilerin basına abartılı hikayeler anlatmasını teşvik ediyor, özellikle de konuştukları basın kuruluşu onlara para verecekse. “Kuzey Kore’den kaçtıktan sonra basına konuşmayı reddedenler bu ‘kariyeristleri’ epey eleştiriyor. Bunu unutmamak lazım.”

Bir yandan da Kuzey Kore’nin resmi kaynaklarından gelen bilgiler ise yalnızca propaganda olmaktan başka bir işe yaramıyor.

“Kadınlar ttukong unjeongsu, yani ‘tencere kapağı şoförü’ olarak görülüyor. Kadınlara ‘Ait olduğunuz yer olan mutfakta kalın’ diyorlar. 6 aydan sonra yetersiz beslenme ve stres nedeniyle regl olamamaya başladık. Kadın askerler regl olmamaktan memnundu. Çünkü regl olduklarında daha fazla zorluk yaşıyorlardı. Ordu regl olan askere özel bir düzenleme getirmemişti. Hijyenik pedler birden fazla defa kullanılıyordu. Kadın askerler erkeklere gözükmeden bunu yapabilmek için erkenden kalkıyordu.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Söz Sende