Çocukluğumuzun Yapıtaşı Olan Hikayelerin Etkileri - Hadimo
Kapat

Çocukluğumuzun Yapıtaşı Olan Hikayelerin Etkileri

Anasayfa
Zeka Çocukluğumuzun Yapıtaşı Olan Hikayelerin Etkileri
Hikaye Kitapları 700x400 - Çocukluğumuzun Yapıtaşı Olan Hikayelerin Etkileri

Çocukluğumuzun Yapıtaşı Olan Hikayelerin Etkileri başlığı altında her oluşumun altında yatan basit bir olay yani hikayelerin insanlarda ne denli bir etki yapabileceğini siz değerli okuyucularımızla paylaşmak adına kollarımızı sıvadık ve metnimizi kaleme aldık. Hemen hemen herkes hikaye kitapları okumuştur çocukken. Okumayanlar da kesin büyüklerin anlattığı etkileyici hikayelerden en az bir kaçını dinlemiştir zamanında. Çocukluğumuzda, hayal dünyamızda ve hayatımızda şekillendirdiğimiz bazı noktalarda hikayelerin etkileri büyüktür. Hadi şimdi gelin o etkileri birlikte görelim. Keyifli okumalar sevgili okur!

Hikayelerin Hayatımızdaki Yeri

Hikaye Kitapları 1 - Çocukluğumuzun Yapıtaşı Olan Hikayelerin Etkileri

Hikayeler çocukluğumuzdan beri duyduğumuz kimisi doğru kimisi de hayal ürünü olan zevkle ve heyecanla dinlediğimiz efsaneler  ya da okuduğumuz kitaplardır. Özellikle çocukların beyinlerinin gelişimi açısından hikayeler çok önemli rol oynuyor. Hayal gücü bilimin ulaşabildiklerinin ötesinde olan bir şeydir. Yani öncelikle bir şey hayal edilmeli hayal edildikten sonra hayata geçmeye başlanmalı. Bunun en güzel örneği de cep telefonları. Yaşlılara sorduğunuz zaman koca koca telefonların cep düzeyine ulaşabileceklerini düşünmezlerdi. Lakin ulaştı. Çocukların beyin gelişiminde etkisi olan hikayelerin aslında rolü büyük. Şöyle söylemeliyiz ki; hikayeler okunmaya başlandığı andan itibaren okuyucunun veya dinleyicinin dış dünya ile bağlantısı kestiği ve hayal dünyasında duydukları ile beraber keşfe çıktığı mükemmel bir yolculuktur.  Verdiği hazzı bir kenara bırakalım, faydaları da oldukça fazla.

Hikayelerin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Hikayelerin Önemi - Çocukluğumuzun Yapıtaşı Olan Hikayelerin Etkileri

Yapılan bir araştırmaya göre çocuk doktorları, en küçük çocuklara dahi kitap okumanın çok yararlı olduğunu ve bu konularda ailelere danışmanlık verilmesi gerektiğini ailelerin bu konuyla alakalı olarak teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. Kitaplarla ve sesli okuma ile büyüyen çocukların ilerleyen yıllarda dil gelişimlerinde ve okul başarıları arasında doğru orantı olduğu gerçeğini de sizlere aktarmamızda fayda var.  Evde çocuklarına daha çok hikaye vs. okuyan ailelerin çocuklarında sol beyin gelişmesinin daha fazla olduğu ve belirgin bir aktivasyon gösterdiği belirlenmiştir.

Hikaye okuyarak büyütülen çocukların daha zeki ve anlama konusunda daha olgun olduklarını söylemek mümkün. Hikayeler hayal gücünü geliştirici etkide oldukları için aslında bilimin de bir parçası oluyorlar. Hayal edilemeyen hiçbir şey yapılamaz. Şimdilerde kullandığımız her şey neredeyse kusursuz bir hayal ürününün parçası oluyor. Hayal gücünü besleyici niteliği bulunan en değerli şeyler ise hikayeler.

Final-Four’da Tarihi Türk Gecesi Fenerbahçe Beko-Anadolu Efes

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Söz Sende