Devlet Bahçeli - Hadimo
Kapat

Devlet Bahçeli

Devlet Bahçeli’nin Hayatı

devlet bahçeli hayatı - Devlet BahçeliYıllardır Milliyetçi Hareket Partisinin genel başkanı koltuğunda gördüğümüz Devlet Bahçeli kimdir, hayatı, eğitimi ve siyasi kariyeri hakkındaki bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Keyifli okumalar dileriz…

1948 yılında Osmaniye’de hayata gözlerini açan Devlet Bahçeli, geniş bir Türkmen ailesi olan Fettahoğulları’na mensuptur. Eğitim hayatının ilk ve orta öğretimini İstanbul’da tamamlamış olan Devlet Bahçeli, eğitim hayatına Ankara’da devam etti. Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisinde tamamlayan Devlet Bahçeli, Ülkücü Hareket’te görev alarak Ülkü Davası’na hizmet etti. Devlet Bahçeli Türk-İslam alemi, Türkiye ve Dünya Ekonomisi, Türk Tarihi ve Dış Politika  konuları ile yakından ilgilenerek, bu konularda çalışmalar yapmıştır.

Başbuğ Alparslan Türkeş tarafından göreve çağırılan Devlet Bahçeli, 1987 yılında öğretim üyeliğinden istifa ederek siyasete ilk adımını atmıştır. Atılımcı kişiliği ve öğretim üyesi geçmişi ile bilgili yönünü konuşturmaya başlayacak olan Devlet Bahçeli, yakın olduğu görüşleri en iyi savunan partiye, Milliyetçi Hareket Partisine yöneldi. Burada parlak fikirleri ve yöneticiliği ile dikkat çeken Devlet Bahçeli MHP’de geçirdiği 10 yılın ardından Genel başkanlığa getirildi.

Devlet Bahçeli’nin Siyasi Hayatı

devlet bahçeli siyasi hayatı - Devlet Bahçeli

6 Temmuz 1997 tarihinde MHP Genel Başkanı olan Devlet Bahçeli, yıllardır aynı görevine devam ederek, uzun yıllardır MHP’nin değişmez bir parçası olmuştur. Dönem dönem hakkında istifa iddiaları çıksa da Devlet Bahçeli bu görevi devraldığı günden beri Genel Başkanlığına devam etmektedir. Milliyetçi Hareket Partisi’nde başkanlık yaptığı dönemde bir çok yenilikçi icraatı bulunmuş ve oy skalası seçimden seçime değişmiştir. İlk olarak emekli maaşları ile ilgili vadettiği düzenleme ile büyük bir kitle artışı yaşamış olan MHP, zaman zaman inişli çıkışlı bir yol izlese de kitlesi hep aynı olmuş, bazı şehirlerde kazandığı oylar ile kemikleşmiştir.

Son olarak 31 Mart Yerel Seçimleri için Ak Parti ile ittifak kuran Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı adı altında Recep Tayyip Erdoğan ile iş birliği yapmış ve seçimlere katılmıştır.

Daha önce hiç evlenmemiş ve çocuğu olmayan Devlet Bahçeli, tüm hayatını siyasete adamıştır.

Hadimo Ekibi olarak hazırlamış olduğumuz yazımızın sonuna geldik. Sizlere keyifli günler dileriz.

Söz Sende