Dünyadaki Gıda Sorunları - Hadimo.com - Doğa Kategorisi
Kapat

Dünyadaki Gıda Sorunları

Anasayfa
Doğa Dünyadaki Gıda Sorunları
Dünyadaki Gıda Sorunları 700x400 - Dünyadaki Gıda Sorunları

Dünyadaki Gıda Sorunları adıyla hazırlamış olduğumuz yazımızda dünya üzerinde yaşayan tüm insanları ilgilendiren beslenme dediğimiz eylemi kapsayan gıdaların en büyük sorunlarını sizlerle paylaşacağız. Belki de günümüzde kimsenin umurunda olmayan aman ne olacak canım abartmayın dedikleri noktalara değinmek için bu yazıyı kaleme aldık. Beslenmek evet tamamen doğal bir eylemdir insanın doğası gereği fakat bazı ülkelerde açlık çeken  ve gıdasızlıktan ölen insanlar, başka bir ülkede ise haddinden çok fazla hatta aşırı derecede yemek yiyerek obezite hastalığına yakalanan insanlar. Lütfen okuyun sevgili okur bu konuda öğrenmeniz ve bilinçlenmeniz dileğiyle..

Malnütrisyon

Malnütrisyon - Dünyadaki Gıda Sorunları

Malnütrisyon bir toplulukta hem çok zayıf insanların hem de kilolu insanların bulunması durumudur. Toplamda 810 milyon kişi kronik açlık çekerken. 2 milyara yakın kişide aşırı kilolu. Günümüzde de 3 kişiden birisi malnütrisyonun bir çeşidine sahip oluyor. Günümüzde hala 800 milyon kişiden fazlası açlıktan ve karnını doyuramamaktan muzdarip, iki milyon kişi gizli açlık denilen illetle mücadele ediyor. Buna karşılık olarak yine 2 milyar insan fazla kilolu ve obez ve acısı da bu rakamlar gün geçtikçe dünyanın her yerinde artmaya devam ediyor. Ne diyetler ne de başka şeylerin engel olmaya gücünün yetmediği durumlar…

Nüfus

Nüfus Artışının Sebep Olduğu Sorunlar - Dünyadaki Gıda Sorunları

Şuanda 7 milyardan fazla olan dünya nüfusunun 2050 senesinde yaklaşık 10 milyar olacağı tahmin ediliyor. 10 milyar kişiyi besleyecek gıda üretimi ve sorunları da burada başlıyor. Kentleşmenin getirdiği besin tercihlerinin değişmesi de tabi ki bu duruma etki ediyor. Hem nüfus artışı hem kentleşmenin getirdiği besin tercihlerindeki değişim hem de gıdaya olan talebin her gün artarak çoğalması 2050 yılına kadar gıda üretim oranımızı %60 arttırmamız gerektiğini işaret ediyor. Tabi eğer günümüzdeki gibi üretmeye ve tüketmeye devam edersek.

Adaletsizlik

Adaletsizliğin Sebep Olduğu Sorunlar - Dünyadaki Gıda Sorunları

Gıda üretiminde dünyadaki her ülke eşit şekilde gıdaya sahip olamıyor. Amerika’da üretilen gıdaların yarısı çöpe giderken Kongo’da insanlar açlık sınırına yakın bir kalori eşiğinde gıdaya sahip olabiliyor. Yani biz insanoğlu kendi karnımız doyduktan sonra kimseyi umursamıyoruz ne yazık ki. Böyle olmaması için verilen uğraşlar umarım çabasız kalmaz. Bu yüzden aç olanları düşünün ve israftan kaçının .

Kırsal Alanlar

Kırsal Alanlar - Dünyadaki Gıda Sorunları

Açlık sınırının altında yaşamakta olan 810 milyon kişinin 700 milyonu kırsal kesimlerde yaşıyor. Buda bize kırsal kesimlerde gıdaya ulaşımın zor olduğu ve bu kesimde yaşayan insanların diğerlerinden daha fakir bir halde olduğunu gösteriyor.

 

Hac ve Umre İbadeti İle Alakalı Bilinmesi Gereken Terimler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Söz Sende