Duşta İdrar Yapma Yararlı Mıdır? - Hadimo.com - Bakım
Kapat

Duşta İdrar Yapma Yararlı Mıdır?

Anasayfa
Bakım Duşta İdrar Yapma Yararlı Mıdır?
duşta bir kadın 700x400 - Duşta İdrar Yapma Yararlı Mıdır?

Duşta idrar yapma alışkanlığı zararlı ve kötü olarak kulağa aşina olmuş duşta idrar yapma alışkanlığının uzmanlar tarafından yararlı bir alışkanlık olduğu ortaya konulan düşünceler arasındadır.  Acaba duşta idrar yapma alışkanlığı sanılanın aksine yararlı mıdır, yoksa kulağa geldiği gibi kötü müdür? Bunun cevabını yazımızda sizler için derledik. İşte sizler için hazırladığımız haberimizde Duşta idrar yapma alışkanlığı.

Duş başlığı - Duşta İdrar Yapma Yararlı Mıdır?

Duşta idrar yapma alkışlandığı adını verdiğimiz, kulağa ilginç gelen bu alışkanlığın uzmanlarca söylenen yararları hakkındaki detayları sizler için derledik. Araştırmalar gösteriyor ki insanların yaklaşık olarak yüzde 60’ı duşta idrarlarını yapıyorlar.Herkesin aklına ilk gelen zararlı olduğudur. Ancak yanılıyor olabilir miyiz? Başlıklar altında hemen inceleyelim.

Temizleyici Özelliği

Uzmanlar içerisindeki asit yapısı ile küvet ya da duşa nüfuz etmiş kirlerin çözümü için yararlı olabileceği düşüncesinde olmaktadır. Sonuçta asidik bir özellik taşıyan idrarın temizlik malzemelerindeki asidik yapılar kadar kuvvetli olduğu söyleniyor.

Su Tasarrufu

su akan duş başlığı - Duşta İdrar Yapma Yararlı Mıdır?

İnsanların günlük hayatlarında idrar yapmak için gittiği tuvaletlerde sifonu kullanmaları ile 6 litre su harcadığı görülüyor. Bu sebepten dolayı duş sürecinde yapılan idrar sudan tasarruf sağlıyor. Aynı zamanda tuvalet kâğıdından da tasarruf sağlayabiliyor. Küçük bir detay olmasının yanı sıra bu da önemli bir bilgidir.

Cilt Temizliğini Dahi Sağlıyor

İdrarın içerisindeki üre ve asitlerin cilde teması sonucu nemlendirici özellik gösterirken cilt için de sağlıklı olduğu sonucuna varılmıştır. Bazı uzmanlar bu teze karşı çıksalar dahi idrarın temizleyici özelliğinin olduğu test edilip onaylanmıştır. Aynı zamanda idrarda bulunan ürenin bazı cilt bakım ürünlerinde kullanıldığını biliyor muydunuz? Büyük çoğunluğu zaten sudan oluşan idrarın içerisinde az miktarda üre bulunuyor.

Prostat Kanserine Etkisi

Herkesin bildiği bir yanlış vardır ki o da banyoda idrar yapmanın prostat kanserine iyi geleceğidir. Yapılan birçok testte de görülmüştür ki prostat kanserine herhangi bir faydası olmayan banyoda idrar yapma bir halk efsanesidir.

Banyoda Yapılan İdrar İçin Dinimizde Ne Deniyor?

duşta idrarını yapan bir kadın - Duşta İdrar Yapma Yararlı Mıdır?

Duş aldığımız yerlerde idrarımızı yapmamızın haram olmadığı biliniyor. Bu yüzden günah olarak değerlendirilmiyor. Ancak bu yapmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Peygamberimiz bu konu hakkında şöyle buyurmuştur:

“Sizden biriniz banyo yaptığı yere idrar etmesin. Sonra bu idrar ettiği yerden abdest almasın. Vesvesenin çoğu bundan ileri gelir.” (Tirmizî, tahâre 17; Nesâî, tahâre 6) buyurmuşlardır.

Neler Oluyor? Kuzgun Dizisindeki Garip Gizem

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Söz Sende