Edgar Allen Poe’dan Harika Bir Eser: Kuyu ve Sarkaç - Hadimo
Kapat

Edgar Allen Poe’dan Harika Bir Eser: Kuyu ve Sarkaç

Anasayfa
Kültür Sanat Edgar Allen Poe’dan Harika Bir Eser: Kuyu ve Sarkaç
kuyu ve sarkaç 700x400 - Edgar Allen Poe’dan Harika Bir Eser: Kuyu ve Sarkaç

Edgar Allen Poe’dan Kuyu ve Sarkaç adıyla hazırladığımız yazımızda yazarın en ünlü eserlerinden biri olan hikayesini sizler için açıklayalım istedik. Edgar Allen çok başarılı bir yazardır ve eserleri bugün bile hala daha yediden yetmişe herkesin elinden geçiyor. Psikolojik gerilim türünde çok başarılı olan yazar Edgar Allen Poe’dan Kuyu ve Sarkaç eserini sizlerle tanıtmak istedik. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Edgar Allen Poe Kimdir?

allen poe - Edgar Allen Poe’dan Harika Bir Eser: Kuyu ve Sarkaç

Kuyu ve Sarkaç kitabını tanıtmadan önce Edgar Allen Poe’nun psikolojik gerilim türünde gerçekten bir usta olduğunu söylememiz gerek. Hikayelerinde genellikle engizisyon mahkemeleri, sonuçları ve buraya giden inşaların zorlu hayatlarını ele alır. Edgar Allen Poe bu konuda cesur ve bilgilidir. Doğruyu doğru şekilde yanlışı da gerilim türlerinde anlatır. Bu türe başvurmasının en önemli sebeplerinden biri de bu mahkemelerde insanların gerçekten çektiği acıları hissetmesidir. Hissettiklerini kaleme dökmekte usta olan Edgar Allen Poe sizi her seferinden şaşırtmayı başarıyor. Kitaplarını okurken nedensizce karakterlerin yaşadığı duyguların aynısını yaşarken buluyorsunuz kendinizi. İşte bu yüzden Edgar Allen Poe bu kadar usta bir yazar.

Kuyu ve Sarkaç’ın Konusu

kuyu ve sarkaç eseri - Edgar Allen Poe’dan Harika Bir Eser: Kuyu ve Sarkaç

Kuyu ve Sarkaç kitabını okumadan önce konu hakkında bilgi edinmek gerekiyor. Bu tavsiye bizzat Edgar Allen Poe’dan geliyor ve belki de önyargıları yıkmak, okuyucuya gerçekten gerilimi yaşatırken dahi doğruları göstermek niyetinde olduğundandır.

Öykünün kahramanı aynı zamanda anlatıcısıdır. Öykünün başında bunu, kâğıda dökerek yaptığına dair bilgi veriyor Poe. Ve öykü gidişatta yer alacak en önemli iki tasvirle başlıyor. Bunlardan ilki bir işkence aletinin (ileride değineceğimiz) sesleri ve bu seslerin mahkumun zihninde bir şüphe oluşturacak ve psikolojisinde bir nokta kadar iz bırakacak, büyüme potansiyeli yüksek bir paranoya yaratacak kadar derinden ve birkaç kez duyulmasıdır. İkinci tasvir ise engizitörler üzerinedir.

Kitap Kapağı Bize Birçok Şeyi Anlatıyor 

Kitabın kapağında gördüğümüz adam baş karakterimizdir ve engizisyon mahkemelerince yargılanıp işkence ile ölüme idam edilmiştir. İşkence’nin olayın içinde olması tabii ki psikolojik gerilim türünde yazılan bir roman için önemli bir ayrıntı. Okurken bilgisiz olmayalım yazarı dinleyip bilgili okuyalım. Kuyu ve Sarkaç kitabının okuduğunuz zaman neler demek istediğimizi çok daha iyi anlayacak ve kitabın sonunda bizlere teşekkür edeceksiniz.

Türkiye’nin Gülen Yüzü: En Sevilen Kemal Sunal Filmleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Söz Sende