Gökyüzünde Bir Güvercin: Vecihi Hürkuş Hakkında - Hadimo
Kapat

Gökyüzünde Bir Güvercin: Vecihi Hürkuş Hakkında

Anasayfa
Tarih Gökyüzünde Bir Güvercin: Vecihi Hürkuş Hakkında
vecihi hurkus7 700x400 - Gökyüzünde Bir Güvercin: Vecihi Hürkuş Hakkında

Gökyüzünde Bir Güvercin: Vecihi Hürkuş Hakkında… Vecihi Hürkuş, Türk tarihine adını altın harflerle yazdırmış saygın biri! Biz de bugün sizler için Vecihi Hürkuş’un hayatının derinliklerinde saklı en güzel özellikleri, bilinmeyenleri paylaşacağız!

Gökyüzünde Bir Güvercin: Vecihi Hürkuş Hakkında

O hem pilot, hem mühendis hem de müteşebbis.

Vecihi Hürkuş Türk Pilot tarihinin en önemli ismi! Özellikle Türk insanı adına yapmış oldukları göz doldururken, Vecihi Hürkuş’un hayatı nasıl bir hayat inceleyelim dedik!

6 Ocak 1896 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Kendisi I. Dünya Savaşına katıldı. Ruslara karşı harekatta bulunan Vecihi Hürkuş, başarılı keşif uçuşları gerçekleştirmiştir. İşte o savaş esnasında söylediği bir kaç cümle:

vecihi - Gökyüzünde Bir Güvercin: Vecihi Hürkuş Hakkında

“Burada halkımızın gözleri önünde yaptığım uçuşların, tayyaremin sağlamlığı hakkında kâfi ve pratik bir delil olduğu aşikârdır. Bu hadiselere rağmen, tam bir başarıya sahip bir milli eserin bir kalemde mahvedilmesi bugünkü milli kalkınma anlayışına yakışır mı ve sizin vicdanınız bu haksızlığa razı olabilir mi? Tayyaremin muayenesi için Fen Şubesi, elinde aerodinamik vasıfları tespit edecek vasıta bulunmadığını ileri sürüyor. Çok rica ederim binbaşım! Fen Şubesi, fenni muayenelerin icap ettiği vasıtaları henüz tatmin etmemiş bulunuyorsa, bütün varını vermek suretiyle milli havacılığımızda muvaffak bir eser meydana getirmiş bulunan bir vatandaşın kabahati nedir? Binaenaleyh, bu haksızlığın giderilmesini ve tayyaremin kurtarılmasını tekrar tekrar sizin vicdanınıza bırakıyorum.”

Vecihi Hürkuş, uçak düşüren ilk Türk tayyarecidir. Bu müsabakadan sonra Ruslara esir düşen Vcihi Hürkuş, yüze yüze İran denizinden kaçmayı başarmış!

Ardından savaş bitiminde İzmir’de uçak kullanmak isteyenleri eğitir, onlara bu işi öğretir. Yapmış olduğu bu hizmet karşılığında uçağa VECİHİ ismi verilince, uçak inşa etme fikri geliverir aklına. Bu fikirden sonra, kendi uçağını inşa etmiştir.

veihi hurkus - Gökyüzünde Bir Güvercin: Vecihi Hürkuş Hakkında

O Türk Tarihinin gelmiş geçmiş en farklı isimlerindendir!

İşte 1931 yılında uçak ile yaptığı ilk turun durakları:

Birinci Tur (02.09.1931): Ankara, Kızılcahamam, Gerede, Bolu, Ereğli, Zonguldak, Cide, Sinop, Samsun, Trabzon, Of, Rize, Gümüşhane, Bayburt, Suşehri, Zara, Hafik, Sivas, Şarkışla, Akdağmadeni, Sorgun, Yozgat, Sungurlu, Kalecik, Ankara.

İkinci Tur (09.11.1931) : Ankara, Gölbaşı, Bağla, Şereflikoçhisar, Aksaray, Konya, Beyşehir, Seydişehir, Alanya, Manavgat, Antalya, Fethiye, Köyceğiz, Muğla, Göktepe, Kale, Tavas, Karacasu, Babadağ, Denizli, Çal, Çivril, Karahallı, Ulubey, Uşak, Kütahya, Eskişehir, Çukurhisar, İnönü, Bozüyük, Karaköy, Söğüt, Geyve, Adapazarı, İzmit, İstanbul.

Türk havacılık tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı, en üretken ve en girişimci insanı Vecihi Hürkuş, Ankara’da 16 Temmuz 1969 yılında, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesinde vefat etmiştir. Gökyüzünde Bir Güvercin: Vecihi Hürkuş Hakkında başlıklı yazımız burada sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Söz Sende