HDP'den Yenilenen İstanbul Seçimi İle İlgili Yeni Açıklama - Hadimo
Kapat

HDP’den Yenilenen İstanbul Seçimi İle İlgili Yeni Açıklama

Anasayfa
Gündem HDP’den Yenilenen İstanbul Seçimi İle İlgili Yeni Açıklama
HDPli Kurtulan 700x400 - HDP'den Yenilenen İstanbul Seçimi İle İlgili Yeni Açıklama

HDP’den Yenilenen İstanbul Seçimi İle İlgili Yeni Açıklama geldi. Bildiğiniz gibi, 31 Mart tarihinde yapılan Yerel Seçimler sonucunda İstanbul’un kazananı günler sonra Ekrem İmamoğlu olmuştu. Mazbatasını günler sonra alan İmamoğlu göreve yeni başlamışken; Yüksek Seçim Kurulu’ndan bir karar çıktı.

AK Parti tarafından yapılan itirazların değerlendirilmesi sonucunda Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul’daki seçimin yenilenmesine karar verdi. Ekrem İmamoğlu’nun da mazbatası elinden alındı. 23 Haziran 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri yenilenecek. Peki HDP’nin bu yenilenen seçimlerde tavrı ne olacak? İşte HDP’den gelen son dakika İstanbul açıklaması…

HDP - HDP'den Yenilenen İstanbul Seçimi İle İlgili Yeni Açıklama

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan Bir Açıklama Yaptı

HDP’nin Grup Başkanvekili Kurtulan, İstanbul seçimlerine ve dolayısıyla Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı karara dair yaptığı açıklamalarında sertti. YSK’nın kararını eleştirmeden önce başka sorunlara da değindi ve konuşmasının sonlarına doğru İstanbul seçimlerine yöneldi.

Peki HDP’nin bu seçimlerin yenilenmesi kararına yönelik duruşu ne şekilde? İşte Fatma Kurtulan’ın konuya ilişkin açıklamaları…

Fatma Kurtulan’ın İstanbul Seçimleri İle İlgili Açıklaması 

“Türkiye’de yargı sistemi hep böyle işler. Özellikle biz Kürtler bunun çok tanıklığını yaptık. Önce tutukluyor, daha sonra iddianameler ve suç oluşturulmaya çalışılıyor. Şimdi YSK’nin de yaptığı budur. Önce İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi gerektiği ödevi önüne konuldu. Bunun gereğini yaptı.

Gerekçeli kararı bilahare açıklayacaktır. Bugün açıklanması bekleniyor. Bir kılıf aranmaya çalışılacak. Bu durumun gerekçesi ne olursa olsun bu karar doğru bir karar olmamıştır.”

Fatma Kurtulan - HDP'den Yenilenen İstanbul Seçimi İle İlgili Yeni Açıklama

Daha sonra İstanbul seçimlerinde Kürt seçmenin ne yapacağına dair açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda Cumhur İttifakı’nı desteklemeyeceğinin sinyalleri bulunuyordu.

“İstanbul seçimlerinde Kürtlerin ne yapacağı tartışılıyor. Kürtler, demokrasi, adalet, barış mücadelesinin kararlı savunucularıdır. Kürtlerin bu durumu iktidarlara, duruma göre değişiklik arz etmez. Kürtler her daim demokrasiden yana tercihlerini koymuşlardır.

Erdoğan, teşkilatı ile yaptığı bir toplantıda, ‘karınlarını doyuruyoruz, çok ihtiyaçlarını karşılıyoruz ancak bize hala oy vermiyorlar’ gibi bir beyanı var. Bunu biz Kürtlere mi yoksa topluma mı söyledi bilemiyoruz ancak şunu söylemek gerekiyor ki asıl toplum sizin gözünüzü doyurmakla meşgul.”

Sözlerinin sonunda Türkiye’deki işsizliğe tepki gösteren Kurtulan’ın açıklamaları bu kadarla sınırlıydı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
Binali Yıldırım'dan EYT Açıklaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Söz Sende