İranlı Kadının Dans Gösterisi Nedeniyle Başına Gelenler - Hadimo
Kapat

İranlı Kadının Dans Gösterisi Nedeniyle Başına Gelenler

Anasayfa
Gündem İranlı Kadının Dans Gösterisi Nedeniyle Başına Gelenler
iranda dans etmek 700x400 - İranlı Kadının Dans Gösterisi Nedeniyle Başına Gelenler

Bildiğiniz üzere dans etmek insanın eğlendiği, stres attığı ve kendini bulduğu nadir anlardan biridir. Hiç kimse diğer bir insanın bu hakkını elinden alamaz. Fakat bazı ülkelerde insanlar tüm haklarını kullanamıyorlar. Anlatacağımız olay İran’da yaşanıyor. Karşınızda iki kadının dans ettiği için başına gelenler…

 

Yasaklar Ülkesi

iran dans eden kadin - İranlı Kadının Dans Gösterisi Nedeniyle Başına Gelenler
Bildiğiniz üzere İran diğer tüm ülkelerce “Yasaklar Ülkesi” olarak tanımlanıyor. Şeriatla yönetilen İran’da geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay şu şekilde. Bir kadın kendi sosyal medya hesabı üzerinden dans  ettiği videoları paylaşıyor. Kendi hesaplarında dans ettiği videoları paylaşan kadının evine bir gün polis geliyor. Genç kadın videolarda eğlendiği ve başı açık olduğu gerekçesiyle suçlanıyor. Suçu para cezasına çevriliyor ve bu şekilde hapse girmiyor. Fakat genç kadının yaşadığı bu olay İran’da duyuluyor ve diğer tüm kadınlar bu olayı sorgulamaya başlıyor. Daha sonrasında ise bir yasa ile birlikte kadınların sosyal medyada dans videoları paylaşması yasaklanıyor.

Ülkede Tepki Büyüyor

iranda dans etmek - İranlı Kadının Dans Gösterisi Nedeniyle Başına Gelenler
Genç kadının dans etmek yüzünden başına gelen bu olay ülkede büyük tepki alıyor. Diğer kadınlar destek olmak için kendi dans ettikleri videoları hesaplarına paylaşıyor. Bu şekilde verilen cezayı ve suçlamayı protesto ediyorlar. Kısacası İran’da kendi eğlendiğiniz videoları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız yasak. Bu tip yasakların yaşandığı bir başka ülke de mısır. geçtiğimiz günlerde de bir kadın mısırda gece kulübünde mesleğini icra ettikten sonra tutuklanmıştı. Mesleği dansözlük olan Rus asıllı kadın suçlamadan sonra serbest bırakılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Söz Sende