Kemal Kılıçdaroğlu - Hadimo
Kapat

Kemal Kılıçdaroğlu

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hayatı

kemal kılıçdaroğlu hayatı - Kemal KılıçdaroğluKemal Kılıçdaroğlu tapu memuru Kamer Bey ve ev hanımı Yemuş Hanım’ın dördüncü çocuğu olarak 17 Aralık 1948 tarihinde Tunceli’nin Nazımiye ilçesine bağlı olan Ballıca köyünde dünyaya gelmiştir.

Kendisinden yaklaşık on dakika önce doğmuş olan Adil adında bir ikiz kardeşi vardır. Ailesinin önceden sahip olduğu “Karabulut” soyadı, yaşadıkları köyde herkesin soyadının “Karabulut” olması sebebiyle 1950 yılında babası tarafından “Kılıçdaroğlu” olarak değiştirilmiştir.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Nazımiyeli olan ailesi Horasan’dan göç etmiş olup Anadolu’ya yerleşmiş olan Tunceli aşiretlerindenKureyşan aşiretine bağlıdır. Kemal Kılıçdaroğlu ayrıca soyunun Oğuzlar’ın Bozok koluna bağlı olan Beğdili boyuncan olduğu ve Ehl-i Beyt’e kadar uzanan Seyyid soyuna sahip olduğunu açıklamıştır.

Kemal Kılıçdaroğlu Okul Hayatı

kemal kılıçdaroğlu üniversite - Kemal KılıçdaroğluKemal Kılıçdaroğlu ilköğrenim ve ortaöğrenimini Erciş, Tunceli, Geç ve Elazığ gibi Anadolu’nun farklı yerlerinde tamamlamıştır. 1967 senesinde Elazığ Ticaret Lisesi’ni birincilik ile bitirmiştir.

Yükseköğrenimini almak için Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne (şuan ki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne) girmiş ve 1971 senesinde buradan mezun olmuştur.

Kemal Kılıçdaroğlu üniversite eğitimini tamamladıktan sonra 1971 senesinde hesap uzman yardımcılığı sınavına girmiş ve bu sınavı kazanıp Maliye Bakanlığı’nda göreve başlamıştır.

1974 senesinde Selvi Kılıçdaroğlu ile evlenmiştir. İkisi kız biri erkek olmak üzere üç çocuk babasıdır.

Kemal Kılıçdaroğlu Çalışma Hayatı

Yaklaşık 10 sene içerisinde hesap uzmanı olan Kemal Kılıçdaroğlu bir sene Fransa’da kalıp hesap uzmanlığını 1983 yılına kadar sürdürmüştür. Ardından aynı sene Gelirler Genel Müdürlüğü’ne atanmış, burada daire başkanı olup görev almış daha sonra da Gelirler Genel Müdürlüğü’nün Genel Müdür Yardımcılığı’na geçmiştir.

1991 senesinde Bağ-Kur’a atanan Kılıçdaroğlu burada Genel Müdürlük yapmıştır. 1992 senesinde Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne geçmiştir.

Daha sonraları kısa bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda müsteşar yardımcılığı olarak görev yapmıştır. 1994 senesinde Ekonomik Trend dergisi tarafından “Yılın Bürokratı” seçilmiştir.

1996 senesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik tarafından görevinden alınan Kemal Kılıçdaroğlu 199 yılında kendi isteği ile SSK Genel Müdürlüğü’nden emekli olmuştur.

8. Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarınca Kayıtdışı Ekonomik Özel İhtisas Komisyonu’na başkanlık yapmış olan Kılıçdaroğlu bir süre Hacettepe Üniversitesi’nde de ders vermiştir. Aynı zamanda Türkiye İş Bankası’nda yönetim kurulu üyesi olarak da görev yapmıştır.

SSK Genel Müdürlüğü’nden emekli olmasının ardından adı “Demokratik Sol Parti’nin yıldızları” arasında anılan Kılıçdaroğlu, 199 senesinde Türkiye Genel Seçimleri’nde Demokratik Sol Parti’den Kocaeli Adayı olmak istemiş fakat adaylığı Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Bülent Ecevit tarafından reddedilmiştir.

Daha sonra bir süre Vatandaşın Vergisini Koruma Derneği’nde Genel Başkanlık yapmıştır. Yalnızca iki partinin meclise girdiği 2002 Türkiye Genel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili olarak meclise girmiştir.

Kemal Kılıçdaroğlu Siyasi Hayatı

kemal kılıçdaroğlu siyasi hayatı - Kemal Kılıçdaroğlu

Daha sonra 2004 senesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmuş fakat Ak Parti adayı Kadir Topbaş %44.7 oy alarak bu seçimi kazanmıştır. 2007 Türkiye Genel Seçimlerinde tekrardan Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili olarak meclise girmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili olan Kılıçdaroğlu 2009 Türkiye yerel seçimlerine kendi partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak katılmıştır. Fakat bu seçimi de yine Kadir Topbaş kazanmıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Milletvekilliğini ve Grup Başkanvekilliğini yürüttüğü sırada Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal’ın 10 Mayıs 2010 senesinde istifa etmesinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlık Seçimlerine aday olmayacağını söylese de 17 Mayıs 2010 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilliğinden istifa etmiş ve kurultayda aday olacağını açıklamıştır.

22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. Olağan Cumhuriyet Halk Partisi Kurultayı’nda 1249 delegeden 1200’ünün imzasını alan Kemal Kılıçdaroğlu tek aday olarak girdiği kurultayda geçerli 1189 oyun hepsini alarak Cumhuriyet Halk Partisi’nin 7. Genel Başkanı olmuştur.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin desteklediği Ekmeleddin İhsanoğlu’nun 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybetmesinin ardından parti içinde kendisine yönelik eleştiriler artmıştır. Bunun üzerine olağanüstü kurultay için çağrı yapmış ve 5-6 Eylül 2014 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile yarışmıştır.

Kemal Kılıçdaroğlu Olağanüstü yapılan bu seçimde 740 oy almış ve 415 oy alan Muharrem İnce’yi geride bırakarak tekrardan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı olmuştur. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılmış olan seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi %24.95 oy alarak yeniden ikinci sırada kalmıştır. Bu sonuçların üstüne istifa sorularına oy sonuçlarından memnun olduğunu söyleyerek istifa etmeyeceği şeklinde yanıtlamıştır. Kemal Kılıçdaroğlu günümüzde hala Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlık görevini yürütmektedir.

Söz Sende