Müzik Dünyasının Avustralyalı Yıldızı: Daevid Allen - Hadimo
Kapat

Müzik Dünyasının Avustralyalı Yıldızı: Daevid Allen

Anasayfa
Kültür Sanat Müzik Dünyasının Avustralyalı Yıldızı: Daevid Allen
Davied Allen 700x400 - Müzik Dünyasının Avustralyalı Yıldızı: Daevid Allen

Müzik Dünyasının Avustralyalı Yıldızı: Daevid Allen… Avustralyalı gitarist, şarkıcı, besteci ve aynı zamanda şair olan Daevid Allen kimdir? Sanat hayatı hakkında Daevid Allen’ı daha yakından tanıyalım istedik. İşte karşınızda Avustralya’dan İngiltere’ye uzanan bir hayat hikâyesi ve bu büyülü yolda çekilen zorluklar.

Avustralyalı Yıldızın İngiltere’ye Uzanan Yolculuğu

Davied Allen şarkı söylerken - Müzik Dünyasının Avustralyalı Yıldızı: Daevid Allen

Daevid Allen Avustralya’da dünyaya gelmiş ve Melbourne’de bir sahafta çalışırken okuyup etkilendiği yazarları ve onların dünyasını keşfetmek için yollara düşmüştür. İlk önce Paris’e giden Daevid Allen Pariste bir yıl kadar kalmış daha sonra İngiltere’ye gidip müziğini gösterebileceği bir iş aramaya koyulmuştur. Ardından birkaç sanatçı ve grupla görüşen Daevid Allen bu görüşmelerden bir iş bulamamış ve kendisi bir caz grubu kurma girişimine başlamıştır.

Davied Allen Ve Soft Machine Grubu

Davied Allen son dönemleri - Müzik Dünyasının Avustralyalı Yıldızı: Daevid Allen

Daevid Allen Trio adında bir grup kuran sanatçı daha sonra Soft Machine adlı grubu kurmuş ve bu grup sayesinde adını yavaş yavaş müzik dünyasına duyurmayı başarmıştır.

The Soft Machine iyi müzikler yapmasına rağmen ekonomik olarak sıkıntıdaydı ve müziği büyük bir kitle tarafından kabul görülüyordu. Uzun yıllar bu grupta duran Daevid Allen daha sonra Banana moon Band adlı farklı bir grup kurdu ve müzik hayatına bir şekilde devam etmeye çalıştı.

Davied Allen Ve Gong Grubu

Davied Allen gençliği - Müzik Dünyasının Avustralyalı Yıldızı: Daevid Allen

1967 yılında soft machine grubunda ayrılma kararı alan Daevid Allen kuracağı yeni grubun ismini Gong olarak adlandırdı. 8 yıl boyunca müzik kariyerine Gong ile devam ettiren Allen 90’ların başından 2001 yılına kadar albüm çıkarmadan konserler düzenlemeye devam etmiştir.

2006 yılında Gong grubunu tekrar kurmaya karar veren Allen 2014 yılında “I See You” isimli bir albüm kaydedip konserlerine devam etmeye başladı.

Daevid Allen’a Veda

Davied Allen son hali - Müzik Dünyasının Avustralyalı Yıldızı: Daevid Allen

Yıllar sonra aldığı bir haber sonrasında şoka uğrayan Daevid Allen kanser olduğunu öğrendi ve hayranlarına duygusal bir mesajla veda etme kararı aldı.

Soft Machine ve Gong grupları günümüzde pek tanınmasa da 70’li yıllara damgasını vuran müziklerle ortalığı kasıp kavurmuştu. Her iki grubunda ilerde yayılmaya başlayacak olan Caz&Rock kültürünün gelişmesinde rolü büyüktür. Farklı tarzı ve müziği ile dinleyenlerin sevdiği Daevid Allen’ı tanıdık. Onun hakkında daha fazla kanıya sahip olmak isterseniz büyük bir zevk ile yaptığı müziği dinlemenizi tavsiye ederiz. Müzik Dünyasının Avustralyalı Yıldızı: Daevid Allen sona erdi.

Yerken Sizlere Sağlık Katacak: Kabaklı Yol Pastası Tarifi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Söz Sende