İstanbullu Gelin Dizisinin Gerçek Hikayesini Biliyor Muydunuz?
Kapat

Okurken Vay Be Diyeceğiniz Bir Hikaye: İstanbullu Gelin Dizisinin Gerçek Hikayesi

Anasayfa
Hadimola Okurken Vay Be Diyeceğiniz Bir Hikaye: İstanbullu Gelin Dizisinin Gerçek Hikayesi
stanbullu gelin 700x400 - Okurken Vay Be Diyeceğiniz Bir Hikaye: İstanbullu Gelin Dizisinin Gerçek Hikayesi

Ekranların sevilen dizisi İstanbullu Gelin aslında gerçek bir hikayeden uyarlamadır. Dizinin başında da belirtildiği gibi yaşanmış bir olaydan ilham alınarak çekilen dizisinin aslında gerçek hikayesini biliyor musunuz? İstanbullu Gelin dizisinin gerçek hikayesini okuduğunuz zaman göz yaşlarınızı tutamayabilirsiniz, biz şimdiden uyarımızı yapalım. İşte sizler için İstanbullu Gelin dizisinin gerçek hikayesi…

Ülkü Üst Sarpkan

lkü üst - Okurken Vay Be Diyeceğiniz Bir Hikaye: İstanbullu Gelin Dizisinin Gerçek Hikayesi

Ortaya atılan iddialara göre İstanbullu Gelin’in adı Ülkü Üst Sarpkan’dır. İstanbul’da Fatih Kız Lisesi’ne devam eden Ülkü Üst müziğe olan ilgisi ve hayranlığından dolay okulu bırakma kararı alır. Ardından Rumeli Trükerli Musiki Derneği’ne gider ve orada Rüştü Eriç ile Feridun Darvaz’dan ses dersler almaya başlar. Tüm bunlar olurken bir yandan da hayatını devam ettirebilmek için Beyoğlu’nda bir mağazada çalışır.

Ses Yarışmasına Katılır

lkü üst sesi - Okurken Vay Be Diyeceğiniz Bir Hikaye: İstanbullu Gelin Dizisinin Gerçek Hikayesi

1968 yılında bir ses yarışmasının olacağını haber veren gazeteciler o sene büyük bir kalabalıkla karşılaşır. Yarışmaya toplamda 800 kişi başvurur ve Ülkü Üst Sarpkan o yarışmada birinci olarak tüm dikkatleri üstüne toplar.

Beyaz Kelebekler

beyaz kelebekler - Okurken Vay Be Diyeceğiniz Bir Hikaye: İstanbullu Gelin Dizisinin Gerçek Hikayesi

O sırada Kabataş Erkek Lisesi’nde okuyan 5 öğrenci bir müzik grubu kurar ve böylece Beyaz Kelebekler Türkiye’nin en beğenilen grubu olmayı başarır. Grup, bir kadın vokaliste ihtiyaç duyar çünkü önceki kadın vokalist Orhan Gencebay ile evlenip müziği bırakır. Evet o kadın Orhan Gencebay’ın eski eşi Azize Gencebay’dır. Nedendir bilinmez grubun kadın vokalleri evlenip müziği bırakır, hatta grubun ilk vokalisti olan Ayşe Sütçü de evlenme kararı alır. Bilinmesi gereken bir nokta vardır ki o da Ayşe Sütçü Ülkü’nün hocasıdır. Ayşe Hanım Ülkü’yü doğru Beyaz Kelebekler’in yanına götürür. Artık grubun kadın vokalisti Ülkü Üst olmuştur. Grubun en beğenilen şarkısı ise “Sen Gidince Bak Neler Oldu” olur.

Ali Sarpkan’la Tanışırlar

lkü üst sarpkan - Okurken Vay Be Diyeceğiniz Bir Hikaye: İstanbullu Gelin Dizisinin Gerçek Hikayesi

İstanbul ‘da sahne aldıkları sırada Bursa’nın ünlü iş adamı olan Ali Sarpkan’la tanışırlar. İstanbullu Gelin dizisinin gerçek hikayesi ise tam da burada başlar. Ali Sarpkan sevdiği kadını etkilemeyi başarır ve sık sık onun sahne aldığı günler masanın en önüne oturur. Ardından Ülkü’ye açılan Ali Sarpkan sevdiği kadınla birlikte Bursa’ya dönme kararı alır. 1975 yılında Ali Sarpkan ve Ülkü Üst Sarpkan Bursa’da evlenirler.

İstenmeyen Gelin

lkü üst ve kocası - Okurken Vay Be Diyeceğiniz Bir Hikaye: İstanbullu Gelin Dizisinin Gerçek Hikayesi

Her şey tozpembe gibi gözükür fakat aslında gerçek başkadır. Bursa’nın zengin ve yakışıklı iş adamıyla evlenen Ülkü Üst ailenin istenmeyen gelini olmuştur ve kendini uzunca bir süre aileye kabul ettirmeye çalışmıştır. Herkes Ülkü Hanımın eskiden şarkıcılık yapmasını ayıplamış fakat daha sonra herkes Ülkü Hanımın samimiyetine ve iyi niyetine inanmışlar.

Arka Sokaklar Dizisinin Tekin’i Onur Bay’dan Aşk Dolu Paylaşımlar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Söz Sende