Oruç Tutarken Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları - Hadimo
Kapat

Oruç Tutarken Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Anasayfa
Bakım Oruç Tutarken Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları
Ağız kokusu 700x400 - Oruç Tutarken Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Ramazan ayının en büyük ibadetlerinden biri olan oruç ve onun peşinde İslam dini için yaptığımız iyiliklerden geçer. 30 gün boyunca belirli saatler arasında hiçbir şey yenmediği için, istemsiz bir şekilde ağız kokusu oluşuyor. Oluşan bu ağız kokusunu önlemek ise mümkün… Peki, birçok kişinin şikayetçi olduğu ve sosyal hayatında problemler çıkartan oruç tutarken oluşan ağız kokusunu önlemenin yolları nelerdir?

Orucun Sonucunda Oluşan Ağız Kokusunu Önleyebilirsiniz

su içmek 2 - Oruç Tutarken Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Her şeyde olduğu gibi su içmenin önemi de burada kendini belli ediyor. İftar ve sahur arasında, belirli aralıklarla (birden içmeye kalkmayın yoksa midenizde sorunlar yaşabilirsiniz) iki litre su içmeniz gerekiyor. Bu da insan vücudunun bir gün içerisinde ihtiyacı olan su miktarına tekabül ediyor. Ne kadar çok su içerseniz ağzınızda ve çevrenizdeki bakterileri o yönde uzaklaştırmış olursunuz.

Yeşillikler Burada da Devreye Giriyor

maydonoz - Oruç Tutarken Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Hepimizin daha önce mutlaka duyduğu bilgilerden biri de, bazı otları çiğnemenin nefesi ferahlaştıracağı… Bu, doğru bir bilgidir. Yani nane, fesleğen ve maydonoz gibi bitkileri çiğnerseniz (özellikle sahur vaktinde) gün içerisinde ağzınızda kötü kokuların oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Elma ve Limon da Çok Önemli Bir Etken

Limon - Oruç Tutarken Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Oruç tutmadan önce, sahur zamanında mutlaka elma yemelisiniz. Eğer elma yemeği ihmal etmezseniz oruç esnasında ağzınızda oluşacak kötü kokuların oluşumunu engelleyebilirsiniz. Ayrıca, limon da bu konuda yardımınıza koşabilir. Bir dilim limonu emebilirsiniz veya bu sizin için çok sıkıntı yaratacaksa bir bardak limonlu suyu tüketebilirsiniz. Limonun temizleyici ve ferahlaştırıcı özelliği hem ağız kokusuna hem de vücudunuza iyi gelecektir.

İftardan Sonra Bir Fincan Türk Kahvesi Tüketebilirsiniz

Türk kahvesi - Oruç Tutarken Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Ağız kokusunun en büyük sebeplerinden biri de, ağızda oluşan bakterilerden kaynaklanır. Bu sebeple kahve çekirdeği çiğnemek bu konuda yardımınıza koşacaktır. Fakat eğer kahve çekirdeğini çiğnemek sizin için hoş bir durum olmayacaksa, iftardan sonra bir fincan Türk kahvesi de içebilirsiniz; aynı işlevi görecektir.

Eğer yukarıda yazılan maddelerden birini veya birden fazlasını uygularsanız; oruç esnasında oluşan kötü ağız kokusunu azaltabilir veya tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Ağız kokusu oluşmadığı durumda hem kendiniz rahatsız hissetmeyeceksiniz hem de sosyal yaşantınızda sıkıntılar yaşamayacaksınız.

İzlerken Duygu Dolu Anlar Yaşayacağınız Biyografik Filmler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Söz Sende