Recep Tayyip Erdoğan - Hadimo
Kapat

Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan’ın Hayatı

Türkiye Cumhuriyetinin 12. Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın doğduğu günden bugüne kadar yaşadıkları, hayatı, siyasi faaliyetleri, eğitimi ve özel hayatına dair bilgiler bu yazıda! Keyifli okumalar.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Çocukluğu

recep tayyip erdoğan çocukluğu - Recep Tayyip Erdoğan26 Şubat 1954 yılında İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Kasımpaşa’da dünyaya geldi. Annesi Tenzile Hanım babası ise Ahmet Bey’di. Annesi ve babası, onun ismini Recep Tayyip olarak koymuş. Adının Recep olmasının sebebi ise Recep ayında doğmuş olmasıydı. Diğer adı olan Tayyip ise dedesinin adıdır.

Tenzile Hanım, Ahmet Bey’in ikinci evliliğidir. Babasının ilk evliliğinden Mehmet ve Hasan adında iki çocuğu vardır. Tenzile Hanım ve Ahmet Bey’in evliliklerinden ise Recep Tayyip’in dışında: Mustafa ve Vesile adında iki çocuğu daha vardır.

Recep Tayyip’in aile hayatı; sakinlik, mütevazılık ve yoksulluk içinde geçti. Kimi zaman geçim derdi ile uğraşmak zorunda kalan Recep Tayyip’in babası Ahmet Bey, sert mizacı ile tanınan biriydi. Özellikle disiplini herkes tarafından bilinirdi. Sert karakterinin altında, sevilesi bir kişilik barındıran Ahmet Bey, oğlunun onu idol aldığını biliyordu.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Eğitim Hayatı

Recep Tayyip’in eğitim hayatı, Kasımpaşa’da Piyale Paşa İlköğretim Okulu ile başladı. Okulu ile evi arasında yarım saatlik bir mesafe bulunan Recep Tayyip, her gün bu yolu gider, gelirdi. Recep Tayyip’in ailesine destek olmak için zaman zaman maçlarda soğuk su ve simit sattığı biliniyor.

Memleketleri Rize, onlar için yazın gidilecek bir cennetti. Orada da çay ve fındık işi yapıyorlardı.

1965 yılında ilköğretim hayatını tamamlayıp, Fatih’te bulunan İstanbul İmam Hatip Lisesi’ne başladı. 1973’te mezun olduğu liseden sonra, açık öğretimden ikinci lisesini tamamlayıp; aynı yıl Aksaray İktisadi ve Ticari Yüksekokulu’na başladı. 1981 yılında mezun olduğu fakülte Marmara Üniversitesi’ne bağlanınca, diplomasında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi adı yer aldı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Futbola olan sevgisi

recep tayyip erdoğan futbol - Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip için futbol oynamak, teneffüslerdeki 10 dakikalık bir zevkti. Özellikle mahalle maçları çok dikkatini çekerdi. Futbol ile ilgili ilk deneyimi ise 1974 yılında işçi olarak çalıştığı İETT’de top koşturmaya başlaması ile oldu. Ardından 1981’de istifa ederek, amatör bir takım olan Kasımpaşa Erokspor takımında oynadı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Evlilik Hayatı

recep tayyip erdoğan evliliği - Recep Tayyip Erdoğan4 Temmuz 1978 günü verdiği bir konferansta şimdiki eşi Emine Hanım ile tanışan Erdoğan, kısa sürede Emine Gülbaran ile evlendi ve bu evlilikten 4 evladı oldu.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Siyasi Kariyeri

Recep Tayyip’in siyaset ile olan ilgisi, genç yaşlarından beri devam ediyordu. İlk siyasi adımı Milli Türk Talebe Birliği’ne girmesi ile başladı. Ardından 1982’de askerlik nedeniyle siyasi hayatına ara verdi. 1983’te tekrar siyasette gördüğümüz Recep Tayyip Erdoğan, 1984’te Beyoğlu İlçe Başkanı oldu. Ardından 1985’te Merkez Karar ve Yürütme Kurulu Üyesi” seçildi ve aynı yıl partinin İstanbul İl Başkanlığına getirildi. Erdoğan Refah Parti ve Milliyetçi Çalışma Partisi ile Islahatçı Demokrasi Partisinin ittifakında, 6. Bölgeden 1. Aday olarak seçimlere katıldı.

recep tayyip erdoğan cumhurbaşkanı - Recep Tayyip Erdoğan19. Dönem Milletvekili olarak TBMM’ye giren Recep Tayyip Erdoğan, İlçe Seçim Kurulu Başkanı 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Nazmi Özcan tarafından hakaret suçlaması ile mahkemeye verildi ve Erdoğan 1 hafta kadar tutuklu kaldı. 6 ay hapis ve 20 bin TL para cezasının tamamı para cezasına çevrildi.

15 Ocak 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve başladı. Bu sırada 4 milyar dolarlık bir yatırım ile 50’den fazla köprü ve çere yolu yaptırdı. Ardından bir konuşmasında geçen dini mesajları ile 4 ay kadar hapis yattı.

Ardından kurduğu Ak Parti ile Başbakanlık mevkiine geldi. Bu süreçte halk tarafından benimsenen Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 51,79’luk bir oran ile Başbakan seçilerek, 2014’te yeminli görevine başladı.

2017 yılında kabul edilen anayasal değişikliklerin ardından Başkanlık Sistemi için, ortam hazırlandı. 24 Haziran günü yapılan seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başkanı seçildi.

Söz Sende