WhatsApp’taki Konuşmaların İfşa Edilmesi An Meselesi Olabilir
Kapat

Risk Büyük: WhatsApp’taki Konuşmaların İfşa Edilmesi An Meselesi Olabilir

Anasayfa
Gündem Risk Büyük: WhatsApp’taki Konuşmaların İfşa Edilmesi An Meselesi Olabilir
WhatsApp 700x400 - Risk Büyük: WhatsApp’taki Konuşmaların İfşa Edilmesi An Meselesi Olabilir

Bizler gündelik hayatta WhatsApp üzerinde konuşmalar yaparken uçtan uca korumalı sistem sayesinde konuşmalarımızın güvende olduğunu düşünüyoruz. Aslında yanılıyoruz çünkü WhatsApp’taki konuşmaların ifşa edilmesi an meselesi. Peki nasıl?

WhatsApp Hacklenebilir

WhatsApp 2 - Risk Büyük: WhatsApp’taki Konuşmaların İfşa Edilmesi An Meselesi Olabilir

Dünya genelinde 1.5 milyar insan tarafından kullanılan WhatsApp’ta mayıs ayının başında saldırganların uygulamanın telefon görüşmesi işlevini kullanabildiğini fark etti. Hedefleri toplayarak hem iPhone’lara hem de Android telefonlara gözetleme yazılımı yükleyebildiğini keşfeden kişiler sizin de hesabınızı hackleyebilir.

Bilgisayar korsanlarının WhatsApp’ın arama özelliğini kullanarak, hedef aldıkları kullanıcıların telefonlarının işletim sistemlerini ele geçirdiklerini ortaya çıkardı ve bu bilgi herkesi çok şaşırttı. Kullanıcı aramayı kabul etmese bile siber saldırganlar, telefona bir casus gözetleme yazılımı yükleyebiliyor ve aynı zamanda aramayı silebilir. Yani haberiniz olmadan hesabınız hacklenebilir.  FT’nin haberine göre bu arama, uygulamadaki ‘son gelen aramalar’ listesinden de silinir ve siz farkında olmazsınız. Açıklama yapan WhatsApp yetkilileri, açığı ilk olarak, şirketin iç güvenlik uzmanlarının fark ettiğini ve aralarında ABD Adalet Bakanlığı’nın da olduğu kurumlarla bilgi paylaşımı yapıldığını belirtti.

Kendimizi Bundan Nasıl Koruyabiliriz?

WhatsApp - Risk Büyük: WhatsApp’taki Konuşmaların İfşa Edilmesi An Meselesi Olabilir

Öncelikle çevremizde herkes WhatsApp uygulamasını kullandığı için farkı bir uygulamaya geçmek yararsız olacaktır. Peki böyle bir durumda yapabileceğimiz şey nedir?

Öncelikle ilk adım olarak uygulama üzerinden fotoğraf ve video paylaşırken içeriklerine önem vermeliyiz. Örneğin uygulama üzerinden herhangi bir resmi belge veya nude paylaşmak sizin daha sonra ifşa olmanıza neden olabilir. Bir diğer önlem olarak ise konuşmalarınızı yaparken önemli konuları konuşmamaya özen gösterin. Fakat dedikodu serbest!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Söz Sende