Siyanür Nedir? Siyanür Nasıl Bir Maddedir? - Hadimo
Kapat

Siyanür Nedir? Siyanür Nasıl Bir Maddedir?

Anasayfa
Zeka Siyanür Nedir? Siyanür Nasıl Bir Maddedir?
siyanur3 700x400 - Siyanür Nedir? Siyanür Nasıl Bir Maddedir?

Siyanür Nedir? Siyanür Nasıl Bir Maddedir? Henüz bir kaç saat önce edinilen bilgilere göre, İzmir’in bir ilçesinde siyanürden kaynaklanan bir sorun ortaya çıktı! İşte detaylar…

Siyanür maddesinin sebep olduğu bir deney sonucu, İzmir’in Bayraklı ilçesinde kimya bölümü okuyan bir öğrenci olduğu bilinen bir gencin, internet üzerinden sipariş edilen siyanür maddesi ile deney yaptığı sırada siyanürden 5 kişi zehirlendi. Bu olayda iki kişinin hayatını kaybetmesi Türkiye’nin gündemine oturdu!

5 kişinin zehirlendiği olayda 2 kişi hayatını kaybederken, 3 kişi de hastanede tedavi görüyor.

İşte yaşanan bun kötü olayın ardından herkesin kafasında siyanür maddesi var! İşte siyanür maddesine dair merak edilenler:

Siyanür Maddesi Nedir?

siyanur - Siyanür Nedir? Siyanür Nasıl Bir Maddedir?

Siyanür, canlı birinin vücuduna girdiği an, o kişinin organizmasını yıkarak onu öldürebilecek kadar zehirlidir.

Siyanür kimyasal olarak bir karbon ve bu karbona bağlı üç azot atomunun birleşiminden oluşur. Siyanür organik, inorganik şekilde şekilde bulunabilir.

Siyanür Nedir? Siyanür Nasıl Bir Maddedir?

siyanur1 - Siyanür Nedir? Siyanür Nasıl Bir Maddedir?

Madencilikten, siyanür kullanımı 1880’li yıllara dayanır. Özellikle metal üretimine dayanır. Bununla birlikte siyanür bozundurma ünitesi bulunmayan tesislerde siyanür artıklarının, yeraltı sularına karışma ihtimali vardır.

Tedavide amaç ise zehirli maddelerin zehirsiz başka maddelere çevrilmesidir. Daha sonra da yapılan sodyum tiyosülfat ise siyanür ile reaksiyona girer.

İşte faciaya sebep olan siyanür maddesinin kullanım alanları ve zararları bunlardı. Siyanür Nedir? Siyanür Nasıl Bir Maddedir? başlıklı haberimizin sonuna geldik.

AÖF Sınav Yerleri Açıklandı: Anadolu Üniversitesi AÖF Final Sınavı Ne Zaman?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Söz Sende